Menu
EN

نمایش مقاله

انتقاد مدیرعامل شركت مترو تهران از كاهش بودجه توسعه متروی كلانشهرها
اخبار 1396/11/24 print

image
بودجه شهرداری جوابگوی تكمیل خطوط 6 و 7 مترو نیست

بودجه شهرداری جوابگوی تكمیل خطوط 6 و 7 مترو نیست
مدیرعامل شركت متروی تهران با انتقاد از كاهش سهم متروی كلانشهرها در بودجه سال 97، گفت: برای تكمیل صد در صدی خطوط 6 و 7 متروی تهران به حدود 5 هزار میلیارد تومان نیازمندیم كه با این روند تخصیص بودجه برای متروی تهران، امكان تكمیل این خطوط وجود ندارد.
علی امام در گفت و گو با خبرنگار شهرنوشت، با اشاره به كاهش 50 درصدی اعتبارات مستقیم دولت به متروی همه كلانشهرها، عنوان كرد: تا سال 96 سهم شهر تهران از این بودجه  108 ميليارد تومان بوده كه در لایحه پیشنهادی دولت به مجلس برای سال 97 به 65 میلیارد تومان تقلیل پیدا كرده است.
 
وی افزود: طبق قانون حمایت از سامانه های ریلی درون شهری كه مصوب سال 1385 است، دولت موظف شده تا 50 درصد از هزینه های ساخت و توسعه حمل و نقل ریلی را در كلانشهرها تقبل كند. اما متاسفانه هیچ گاه این قانون در دوره های مختلف و به طور كامل توسط دولت ها به عرصه اجرا در نیامده است.
 
مدیرعامل شركت متروی تهران تصریح كرد: به عنوان مثال بودجه مصوب شورای شهر تهران در سال 96،  2 هزار و 300 میلیارد تومان است اما بودجه ای كه همان سال و توسط دولت در مجلس تصویب شد، 108 میلیارد تومان است. این در حالی است كه دولت باید مبلغی حداقل معادل مبلغ تصویب شده در شورای شهر را مصوب كرده و در اختیار ما قرار می داد اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلكه در بودجه مصوب مجلس مبلغ بسیار ناچیزی به نسبت بودجه مصوب در شورای شهر تهران دیده شد.
وی تاكید كرد: اگر دولت محترم و نمایندگان مردم در مجلس با این روند ادامه دهند، پرونده تكمیل قطار شهری كلانشهرها و به خصوص تهران به عنوان پایتخت كشور به این زودی بسته نخواهد شد.
امام ضمن بیان اینكه كاهش اعتبارات دولت به متروی كلانشهرها بر روی روند تكمیل خط 6 و 7 مترو تاثیر گذار خواهد بود، اظهار كرد: برای تكمیل صد در صدی خطوط 6 و 7 به حدود 5 هزار میلیارد تومان بودجه نیازمندیم. اما با توجه به رقم ناچیز بودجه تخصیصی دولت و در صورتی كه حمایت كافی از سوی نمایندگان مردم در مجلس صورت نپذیرد، طبیعتاً تنها با سهم شهرداری تهران نمی توان روند تكمیل این خطوط را طی كرد.
 
وی با بیان اینكه اگر بودجه لازم تامین شود، از نظر فنی و اجرایی آمادگی تكمیل خطوط 6 و 7 را تا پایان سال 97 را داریم، اذعان كرد: با وجود آمادگی ما برای تكمیل خطوط 6 و 7 شرایط نشان می دهد امكان تامین بودجه مورد نیاز نه از سمت دولت (با توجه به میزان بودجه تخصیص یافته به این حوزه) و نه از سمت شهرداری تهران (با توجه به محدودیت های بودجه ای) امكان پذیر نخواهد بود. در نتیجه بعید می دانم بتوانیم تكمیل این خطوط را در سال 97 به طور كامل به اتمام برسانیم.به این خبر امتیاز دهید.rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.